brimikshallon

Alla inlägg den 25 maj 2021

Av Kerstin Frithiof - 25 maj 2021 09:21


Jag  h o p p a s  att detta är ett gott tecken.. Kissen kröp fram från bakom soffan i går kväll.. I natt har han sovit i sovrummet under min säng.. Han har varit på lådan och gått omkring en  l i t e n  aning.. Men mat och dryck vill han inte ha.. Jag bjöd honom på en sked grädde och det slickade han i sej, men  vägrade ta en andra sked..


Nu ligger han i sovrummet, hoprullad på ett sängöverkast på golvet.. 


Jag har hantverkare här som byter sydfönstren i mitt vardagsrum.. Dom för oväsen, men missen verkar inte bry sej.. Han är väl van vid oväsen från TV:n.. 


Jag tänkte att jag skulle  d o k u m e n t e r a  mina gamla fönsters hädanfärd och resultatet blev väl sådär:

 

Inget mästerverk precis men bättre än ekorren jag fotade för ett par år sen.. På den billden såg man bara lite rödbrunt hårburr.. Själva djuret satt inne i lövverket..


Sorgligt nog klöv jag ansiktet på gubben.. Men  d e t  får han aldrig veta..



Presentation

Fråga mig

20 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1 2
3 4
5
6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20
21
22 23
24 25 26 27 28
29
30
31
<<< Maj 2021 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards